Samorozwój i kariera – kilka obserwacji doradcy zawodowego

Namówiliśmy zaproszonego przez nas eksperta z popularnego vortalu rekrutacyjnego szukampracy.pl do przygotowania aktualnej analizy dot. aktualnych trendów w poszukiwaniu pracy. Oto sugestie naszego gościa.

Wszyscy wiemy, jak w przybliżeniu przedstawia się list motywacyjny oraz jakimi środkami go nakreślić. Na stronach internetowych mamy możliwość odszukać mnóstwo gotowych wzorów takich listów, a także wytycznych i podpowiedzi opisujących, w jaki sposób odpowiednio je sformułować, jakie dane w nich uwzględnić, jak przysposobić technikalia dokumentu etc. Jednak czy dywagowałeś choć raz głębiej nad pytaniem, czym tak właściwie jest omawiany dokument, jak się prezentuje i po co się go pisze?

List motywacyjny to w skrócie wzbogacenie życiorysu zawodowego, a zatem CV. Przyczyną przekazania pracodawcy listu motywacyjnego jest przedstawienie swojej postaci, tzn. własnych umiejętności, kwalifikacji i dorobku. Naturalnie w takim dokumencie nie deliberujemy o wszystkich możliwych awantażach. Wynotowujemy wyłącznie te kwalifikacje, które mogą być celowe na stanowisku, o które zabiegamy. Tym samym w liście przekazywanym na etapie selekcji uwzględniamy wyłącznie najbardziej ważkie elementy, jako że to konkretnie te detale mogą zyskać uwagę niedoszłego pracodawcy podczas podejmowania decyzji o zatrudnieniu.

W dyskutowanym liście wypada określić, dlaczego zaciekawiłeś się określonym stanowiskiem i dowieść, iż to właśnie Ty powinieneś je objąć. W dokumencie wypada wskazać, z jakiej przyczyny starasz się o tę konkretnie pracę w tej właśnie spółce. List taki ma też dokumentować, że masz świadomość, czym zajmuje się firma, w której zamierzasz się zatrudnić. Pisząc list motywacyjny, warto również wskazać na nabyte doświadczenie (jeżeli takowym możemy się pochwalić), czyli byłe stanowiska, zrealizowane praktyki, kursy, inne umiejętności etc.

Jeżeli już wyjaśniliśmy, co to jest list motywacyjny i jakiego rodzaju przyświeca mu cel, dobrze jest rozważyć, jak wygląda list motywacyjny. List motywacyjny należy tworzyć na komputerze, dzięki czemu będzie schludny i przystępny. Ważne, aby nie przekraczał strony A4. Powinien być podzielony na wstęp, kontynuacja i podsumowanie. Formułując list motywacyjny, warto pamiętać o odpowiedniej formie, wyrażeniach konwenansowych i stosownej edycji listu (wyrównanie do krawędzi, zlikwidowanie wierszy zawieszonych, odpowiednie zastosowanie fontów itp.).

Pamiętaj o tym, że list motywacyjny jest kierowany do określonego przedsiębiorcy. Dlatego starając się o posadę, w żadnym wypadku nie kopiujemy tego samego listu motywacyjnego, lecz zawsze formułujemy nowy list motywacyjny, dopasowany do miejsca pracy, o które się staramy.

Tekst napisany przez strona internetowa